BLOG

Wix tak naprawdę nie jest darmowy, bo darmowa wersja jest w zasadzie bezużyteczna dla każdego, kto w sposób profesjonalny myśli o swoim biznesie. Ile więc tak naprawdę kosztuje korzystanie z Wix i czy nie ma lepszej alternatywy dla Wixa?

Wix reklamuje się jako darmowy kreator stron i, co prawda, rzeczywiście można w nim – tak jak reklamują, czyli bez znajomości kodu – za darmo stworzyć stronę internetową. Jednak taka darmowa strona dla większości użytkowników będzie bezużyteczna. Przy darmowej wersji kreatora Wix, po pierwsze nie mamy możliwości podpięcia swojej domeny internetowej, a po drugie na naszej stronie wyświetlana będzie reklama Wix. Bezpłatna wersja Wixa nie jest więc przydatna dla nikogo, kto chce stworzyć profesjonalną, firmową stronę internetową. A tym bardziej dla kogoś, kto chce, aby jego firma wyglądała na firmę poważną. Bezpłatna wersja Wix raczej popsuje wizerunek firmy niż może ją poprawić.

Ile kosztuje strona na Wix

Skoro zgadzamy się z tym, że strona internetowa bez własnej domeny i z reklamą w górnej części witryny jest skrajnie wręcz nieprofesjonalna, należałoby szukać takiej oferty, która pozwoliłaby usunąć te niedogodności. I trzeba  powiedzieć, że Wix daje możliwość podłączenia strony pod własną domenę oraz pozbycie się panelu z reklamą. Jednak nie za darmo.

Dodanie własnej domeny, dzięki czemu możliwe będzie wyświetlanie witryny pod dowolnym adresem internetowym, kosztuje 17 złotych miesięcznie, czyli ponad 200 złotych rocznie. Opcja ta jednak nie usuwa reklamy Wixa z naszej witryny. Aby ją usunąć musimy wybrać jeden z droższych pakietów abonamentowych. Najtańszy z pakietów, które usuwają wyświetlania reklamy – pakiet Combo – kosztuje ponad 400 złotych rocznie. Tyle będziemy musieli zapłacić za naszą prostą stronę internetową co roku. W tym pakiecie otrzymujemy na 1 rok “gratis” domenę .com lub inną globalną.

Wix cennik

Cennik planów Premium Wix, źródło: www.pl.wix.com

Wix – podobnie jak inne tego typu serwisy – oferuje różne pakiety abonamentowe, płatne rocznie lub miesięcznie. Najtańsze pakiety mają jednak minimalną ilość rozszerzeń czy dostępnych aplikacji. Na przykład, jeśli chcemy stworzyć na swojej stronie zaawansowany formularz, musimy skorzystać z pakietu Unlimited lub wyższego. Zapłacimy wówczas za stronę internetową ponad 600 złotych rocznie.

Strony Wix – czy da się stworzyć ładną stronę internetową w kreatorze Wix

Bez wątpienia kreator Wix umożliwia stworzenie ładnej, nowoczesnej strony internetowej bez znajomości kodu. Mówiąc krótko, nie trzeba się znać, by w ciągu kilku godzin stworzyć ładnie i nowocześnie prezentującą się witrynę. Raczej potrzeba na to kilku godzin niż kilku minut, jak przekonują reklamy. Trzeba bowiem trochę czasu spędzić na poznawaniu kreatora.

 

Strona internetowa Wix psycholog Marty Jastrzębowskiej

Strona internetowa psycholog Marty Jastrzębowskiej z Olsztyna. Strona stworzona przy pomocy kreatora Wix. Strona pani psycholog posiada profesjonalny, nowoczesny wygląd. Pod tym względem Wix bez wątpienia można ocenić pozytywnie. Zobacz stronę: www.martajastrzebowska.com

Także w najtańszych planach oraz w wersji bezpłatnej Wixa mamy dostęp do wielu szablonów oraz modułów, dzięki którym możemy w łatwy sposób, metodą “przeciągnij i upuść” wybrać sposób wyświetlania treści na stronie. Mamy do wyboru na przykład: różne konfiguracje tekstu, pola, przyciski, listy i siatki, a także spory wybór zdjęć i ilustracji, które możemy wykorzystać na naszej stronie.

Kreator Wix – wady i zalety Wixa

Bez wątpienia główną zaletą Wixa jest to, że faktycznie osoby ze znikomymi umiejętnościami tworzenia stron internetowych mogą samodzielnie zbudować witrynę. Mogą to zrobić dość szybko, a strona może wyglądać rzeczywiście dość dobrze. I na tym zalety się kończą.

Wśród wad kreatora należy wymienić chociażby ceny – Wix w wersji darmowej jest mało przydatny dla osób pragnących, aby ich strona internetowa budowała pozytywny wizerunek firmy. Przy zakupie najtańszego planu koszt “darmowego” kreatora wzrasta do co najmniej 400 zł rocznie. To jak na prostą stronę internetową małej firmy dość sporo. Utrzymanie strony internetowej na swoim hostingu to przecież koszt rzędu zaledwie 100 złotych rocznie, które musimy wydać na domenę i serwer. Kolejną wadą jest to, że przy rezygnacji z Wixa nie ma możliwości łatwego przeniesienia witryny na własny hosting. Przy chęci przeniesienia witryny na własny serwer musimy tworzyć swoją stronę od zera. Mając stronę na Wix mamy też mniejszą kontrolę nad stroną, mniejsze możliwości pozycjonowania witryny i możliwe problemy z dodawaniem kolejnych modułów lub funkcjonalności.

Alternatywy dla Wixa

Doskonałą alternatywą dla Wixa jest niewątpliwie budowa własnej strony internetowej na własnym hostingu. Doskonale w tej roli sprawdzają się strony na skrypcie WordPressa, które – zwłaszcza dla małych u średnich firm – są rozwiązaniem niemalże idealnym. Taką stronę możemy to zrobić samodzielnie – wystarczy do tego podstawowa znajomość WordPressa – albo zlecić to specjalistom. Obecnie koszt budowy strony na WordPressie w profesjonalnych firmach lub przez doświadczonych freelancerów zazwyczaj oscyluje pomiędzy 500 a 1500 zł. Zważywszy, że jest to koszt jednorazowy, już w drugim lub trzecim roku poczujemy nie tylko wolność z posiadania witryny na własnym hostingu, ale także realne oszczędności. Jeśli dodamy do tego fakt, że strony zbudowane na szablonach WordPressa są jeszcze łatwiejsze w edycji niż strony na Wixie, wydaje się, że przejście na WordPressa jest jak najbardziej zasadną decyzją.