BLOG

EURid poinformował opinię publiczną, że stale monitoruje nazwy domen związane z COVID-19, a podejrzane rejestracje zgłasza odpowiednim organom zajmujących się ochroną konsumentów i walką z cyberprzestępczością.

W ramach prowadzonych kontroli prowadzony jest monitoring nazw domen związanych z COVID-19 oraz powiązanych z tymi nazwami domen stron internetowych. W przypadku wykrycia, że zarejestrowana domena z nazwą powiązaną z pandemią COVID-19, może być podejrzana (na przykład istnieje podejrzenie, że domena została zarejestrowana w celu oszustw lub nadużyć), właściciel domeny będzie zmuszony w ciągu siedmiu dni do udowodnienia, że nazwa domeny została zarejestrowana w “dobrej wierze”. W przeciwnym razie, domeny takie mają być zawieszane.

Procedury prowadzone są w ramach istniejącego systemu APEWS (Anonymous Postmaster Early Warning System) – internetowego anonimowego systemu wczesnego ostrzegania), którego zadaniem jest zapobieganie nadużyć w internecie, między innymi poprzez blokowanie spamu lub innego ruchu sieciowego.

EURid jest organizacją wyznaczoną przez Komisję Europejską do prowadzenia rejestru nazw domen europejskich najwyższego poziomu, czyli domen .eu.

 

Źródło: https://eurid.eu/pl/aktualnosci/has-covid-19-affected-eu-registrations/