BLOG

Za nami pierwsza tura wyborów na prezydenta Olsztyna. O tym, który z kandydatów zostanie prezydentem miasta na kadencję 2018-2022 zadecyduje druga tura. Pierwsza przebiegła bez niespodzianek, zgodnie z przedwyborczymi sondażami najwięcej głosów uzyskał Piotr Grzymowicz, który nieznacznie pokonał Czesława Małkowskiego. Największymi przegranymi wyborów w Olsztynie byli jednak nie tyle pozostali kandydaci na prezydenta, którzy od początku kampanii wyborczej mieli iluzoryczną szansę na wygraną, a lokalne portale internetowe, których serwery nie wytrzymały gigantycznego zainteresowania internautów.

Frekwencja olsztynian w pierwszej turze wyborów samorządowych była nadspodziewanie wysoka (do urn poszło ponad 56% uprawnionych do głosowania), ale równie wysoka była frekwencja internautów szukających wyników wyborów na stronach internetowych lokalnych mediów. Przedłużające się oczekiwanie na wynik w Olsztynie spowodowały, że częstotliwość wejść na strony internetowe lokalnych internetowych serwisów informacyjnych była wielokrotnie większa niż zwykle. W przypadku niektórych z nich… zbyt duża. Ogromnego natężenia ruchu nie wytrzymały strony internetowe gazetaolsztynaska.pl i wm.pl, a chwilowe problemy ciągłością działania miały także serwery Radia Olsztyn. W przypadku dwóch pierwszych serwisów, problemy z ciągłością działania występowały przez wiele godzin.

Strona internetowa po wyborach w Olsztynie

Kto wygrał wybory na prezydenta Olsztyna? Zwycięzcą pierwszej tury był niewątpliwie “Błąd 502” / Screenshot strony internetowej wm.pl w powyborczy poniedziałek.

 

Wyniki pierwszej tury wyborów na prezydenta Olsztyna

Piotr Grzymowicz – 24758 głosów
Czesław Jerzy Małkowski – 22465 głosów
– Michał Wypij – 13924 głosy
– Monika Falej – 4568 głosów
– Beata Bublewicz – 3903 głosy
– Krzysztof Kacprzycki – 1528 głosów
– Andrzej Maciejewski – 1155 głosów
– Tomasz Pitura – 982 głosy

Łącznie oddano 73283 głosy (frekwencja 56.26 proc.). Druga tura wyborów na prezydenta Olsztyna odbędzie się w niedzielę 4 listopada 2018.