BLOG

Ustka to niewielkie miasteczko (16 tys. mieszkańców) położone w zachodniej części województwa pomorskiego, w powiecie słupskim, u ujścia rzeki Słupi do Morza Bałtyckiego. Ustka to bez wątpienia jedno z najbardziej interesujących miejsc na Pomorzu, które zachęca turystów do wizyty nie tylko latem, w czasie wakacji, ale o każdej porze roku.

Ustka to uzdrowisko

baner250x250

Ustka posiada status uzdrowiska od 1988 roku. Jednak jej walory uzdrowiskowe były znane o wiele wcześniej, bo już przed II wojną światową, w czasach gdy Ustka (niem. Stolpmunde) należała do Niemiec. Wyjątkowy ustecki mikroklimat pomaga w rekonwalescencji w chorobach układu oddechowego i skóry, układu krążenia, układu nerwowego, chorym na choroby reumatyczne oraz niedoczynność tarczycy. Na charakter uzdrowiskowy Ustki wpływają głównie takie elementy jak klimat morski – wysoka wilgotność powietrza oraz obecność aerozolu morskiego (mgły morskiej), która jest mieszaniną jodu, bromu, wapnia i magnezu, które wpływają niezwykle korzystnie na organizm:

nadmorskie powietrze nawilża błonę śluzową układu oddechowego, obniża reakcje alergiczne, działa przeciwzapalnie i zwiększa odporność organizmu na infekcje. Aerozol morski wykazuje także inne działanie lecznicze: obniża ciśnienie krwi i zwiększa siłę mięśnia sercowego, a także poprawia przemianę materii w organizmie.  /www.booking.ustka.pl

Ustka atrakcje turystyczne

Najważniejsze atrakcje turystyczne Ustki to Latarnia morska w Ustce, Port w Ustce, Promenada nadmorska (na której znajdują się m.in Ławeczka Ireny Kwiatkowskiej, rzeźba Thoraka “Umierający wojownik”, pomnik Chopina), Muzeum Mineralogiczne, Muzeum Ziemi Usteckiej.

Latarnia Morska w Ustce

Latarnia morska w Ustce została wzniesiona w 1892 roku. 30 sierpnia 1993 roku ustecka latarnia morska  została wpisana do rejestru zabytków województwa pomorskiego. Latarnia znajduje się pomiędzy latarniami Jarosławiec i Czołpino.

Latarnia morska w Ustce

Latarnia morska w Ustce 2016

Parametry techniczne:

  • Wysokość wieży – 19,50 m
  • Wysokość światła – 22,20 m n.p.m
  • Zasięg światła – 18 Mm (33,336 km)
  • Światło: 4,0 sek
  • Przerwa: 2,0 sek

Zwiedzanie latarni Ustka:

  • 1 lipca – 31 sierpnia – od godz. 10:00 do zmierzchu
  • poza sezonem – piątek, sobota niedziela – 11:00 – 14:00

 

Promenada nadmorska w Ustce

Historia powstania promenady w Ustce sięga XIX wieku. Obecnie promenada nadmorska w Ustce ma długość ok. 1.5 km. Na promenadzie i w jej okolicach oprócz licznych restauracji, kawiarni, sklepików z pamiątkami, warto zwrócić szczególną uwagę na rzeźbę słynnego niemieckiego rzeźbiarza Josefa Thoraka “Umierający wojownik” pochodzącą z 1922 roku, Ławeczkę Ireny Kwiatkowskiej – doskonałej polskiej aktorki komediowej, która lubiła wypoczywać w Ustce (data powstania: 2012), pomnik Fryderyka Chopina (1979 r.).

Promenada-Ustka

Promenada nadmorska w Ustce (2016)

Umierający wojownik, J. Thorak,

Rzeźba Josefa Thoraka – Umierający wojownik (1922). Więcej o rzeźbie na stronie www.booking.ustka.pl

Plaże w Ustce: plaża wschodnia i plaża zachodnia

Uchodząca w Ustce do Morza Bałtyckiego rzeka Słupia w sposób naturalny podzieliła ustecką plażę na dwie części: część wschodnia oraz część zachodnia. Tak zwana plaża wschodnia jest plażą, która – zwłaszcza w czasie letnich wakacji, tętni życiem od rana do późnych godzin nocnych. Wzdłuż plaży wschodniej rozpościera się ustecka promenada nadmorska. Od tego roku (2016) plaża wschodnia została wydłużona o kilkaset metrów, dzięki budowie tzw. sztucznej rafy.

Plaża zachodnia, jest natomiast plażą o wiele spokojniejszą. Po zachodniej stronie plaży w Ustce nie ma bowiem żadnych punktów gastronomicznych, sklepów, barów itd. Do niedawna (i od niedawna, bo od 2013 roku) z zachodniej strony na wschodnią (i na odwrót) można było dostać się zbudowaną za ponad 4 miliony złotych kładką. Obecnie jednak kładka jest nieczynna z powodu awarii, która prawdopodobnie nie zostanie usunięta przed sezonem wakacyjnych 2016.

Plaża zachodnia w Ustce

Plaża zachodnia w Ustce (2016)

Port w Ustce

Port w Ustce jest największym w Polsce portem rybackim. Na stałe stacjonuje tu 76 kutrów rybackich. W Ustce działa również od niedawna aukcja rybna. Wejście do usteckiego portu ma szerokość 40 metrów, osłonięte jest dwoma falochronami o długości 303 i 420 metrów. Powstanie usteckich falochronów datuje się na drugą połowę XIX wieku, a do ich budowy wykorzystano kamienie dostarczone ze Szwecji. W 2013 roku oddano do użytku kładkę, którą możliwa była piesza przeprawa przez port z plaży wschodniej na zachodnią. W 2015 roku na skutek prac remontowych zostały naruszone fundamenty kładki, która obecnie jest wyłączona z użytkowania.

Port w Ustce

Port w Ustce

U nasady wschodniego falochronu znajduje się pomnik Syrenki usteckiej.

Syrenka ustecka – pół ryba spełnia półtora życzenia

Syrenka ustecka to jeden ze znaków rozpoznawczych Ustki i obowiązkowe miejsce dla każdego turysty. Postać Syrenki jest związana z Ustką niemal od stu lat, a dokładniej od lat 20-tych XX wieku, kiedy to Syrenka pojawiła się w herbie Ustki (niem. Stolpmunde). Jednak pomnik Syrenki usteckiej, który podziwiać można u nasady falochronu wschodniego ma dopiero 6 lat (powstanie 2010 r.).

Syrenka ustecka

Syrenka ustecka na falochronie wschodnim w Ustce (2015)

Z pomnikiem Syrenki związana jest legenda, według której, każdemu kto pogłaszcze Syrenkę po lewej piersi spełni ona półtora życzenia.

Stare Miasto w Ustce

Stare Miasto w Ustce obejmuje pozostałości po średniowiecznej osadzie rybackiej, powstałej na terenie pomiędzy obecnymi ul. Czerwonych Kosynierów i Marynarki Polskiej. Na tym niewielkim obszarze znajdziemy charakterystyczne budowle dla usteckiej starówki: tzw. szachulcowe chaty (lub inaczej – krata pomorska). To charakterystyczne domy, których szkielet jest zbudowany z ciemnych bali, a przestrzenie między nimi są pobielone wapnem.

Dom kapitana Haase - Stare Miasto Ustka

Stare Miasto Ustka – Dom kapitana Haase – przykład szachulcowej chaty (2016)

Przez długie lata nie dbano o tę historyczną część miasta, przez co większość szachulcowych chat popadło w ruinę. Na szczęście podejście gospodarzy do historycznych budowli zmieniło się i usteckie Stare Miasto od kilku lat jest sukcesywnie odrestaurowywane. Dzięki temu obecnie spacer po Starym Mieście w Ustce bez wątpienia dostarczyć może wielu miłych wrażeń, chociaż tu i ówdzie znajdziemy jeszcze szachulcowe domy, które dopiero czekają na swoje drugie życie.

Źródła: ustka.pl wikipedia.org, booking.ustka.pl