Lidzbark, potocznie nazywany Lidzbarkiem Welskim (nie mylić z Lidzbarkiem Warmińskim), to niewielkie miasteczko położone u południowo – zachodniej granicy województwa warmińsko-mazurskiego.
Lidzbark Welski to niezwykle urokliwe miasteczko, które kilka lat temu w plebiscycie “Gazety Olsztyńskiej” zdobyło miano “Letniej stolicy Warmii i Mazur”. Nie bez powodu. Bowiem Lidzbark Welski to z pewnością doskonałe miejsce do wypoczynku. Lidzbark to świetne miejsce zarówno na krótki, jedno czy dwudniowy wypad weekendowy oraz dłuższy urlop.
Lidzbark to miasto o ponad 700-letniej historii. W centrum tego urokliwego miasteczka znajdziemy więc architektoniczne świadectwa sprzed wieków, takie jak datowany na połowę XVII wieku kościół św. Wojciecha, kościół ewangelicki z tego samego okresu, czy zabytkowy budynek Urzędu Miasta.
Ale Lidzbark to przede wszystkim jezioro Lidzbarskie, znajdujące się w odległości kilkuset metrów od centrum miasta, z piękną promenadą, prowadzącą wzdłuż brzegu od nowego kompleksu sportowego poprzez plac zabaw dla dzieci do plaży miejskiej, za którą znajdują się ośrodki wypoczynkowe oraz rzeka Wel (od której wzięła się potoczna nazwa Lidzbarka zwanego Lidzbarkiem Welskim), która ciągnie się malowniczo przez miasteczko raz otaczające je lasy, które – podobnie jak jezioro Lidzbarskie – jest enklawą sportów wodnych.
Na terenie miasta znajdziemy różnorodne miejsca noclegowe: hotele, ośrodki wypoczynkowe, kwatery prywatne, w różnych przedziałach cenowych. Więc z pewnością każdy znajdzie odpowiedni dla siebie nocleg, zgodnie ze swoimi preferencjami dotyczącymi standardu i ceny. W Lidzbarku z pewnością też nie zgłodniejecie. Zarówno w centrum miasteczka, jak również w okolicach promenady znajdziecie bary lub restauracje, w których serwowane są dania mniej lub bardziej wyszukane. Mnie udało się trafić na doskonałą czerninę z kluskami, serwowaną w restauracji w samym centrum miasteczka.
Aż dziw bierze, ze w tak niewielkim miasteczku (według danych z 2012 r. Lidzbark zamieszkiwało niewiele ponad 8000 osób) znajdziemy aż tak bogatą ofertę atrakcji turystycznych. Bo obok jeziora i rzeki z ich bogatą bazą turystyczną i rekreacyjną oraz zabytków architektury, w Lidzbarku mamy również Muzeum Przyrody, Muzeum Etnograficzne oraz Muzeum Pożarnictwa.
Zachęcam wszystkich do przyjazdu do Lidzbarka Welskiego. Ja byłem tu po raz pierwszy niedawno, zaledwie przed kilkoma dniami (maj 2015 r.). Ale z pewnością będę tu wracał niejednokrotnie.
Wszystkich, którzy wybierają się do Lidzbarka Welskiego zachęcam do pobierania aplikacji mobilnej – małego przewodnika po Lidzbarku. Przewodnik po Lidzbarku na telefony komórkowe z systemem android można pobrać [TUTAJ]
Jak my byliśmy to akurat była paskudna pogoda, ale na pewno wrócimy do Lidzbarka. Lubię małe miejscowości turystyczne, bo wszędzie jest blisko. Tę restaurację z czerniną też znaleźliśmy (chyba nie sposób nie znaleźć). Jednak z zewnątrz lokal nie wygląda najbardziej zachęcająco, przez co myślę, że traci sporo klientów.
Witam. Tekst i zdjęcia zachęcają do odwiedzenia Lidzbarka. Ja też podczas mojego tegorocznego jednodniowego pobytu w Lidzbarku trafiłam na kiepską pogodę ale niestety takie kiepskie mamy lato w tym roku… Mimo to polecam wszystkim Lidzbark. To naprawdę przyjemne miejsce do odpoczynku, za niewielkie pieniądze można spędzić udany urlop. O jakiej restauracji Pan mówi? Gdzie się ona znajduje? Jest jedna w samym centrum miasta. Czy to ta?
Dziękujemy za napisanie swoich wrażeń z pobytu w Lidzbarku. A wszystkich czytelników zapraszamy do Lidzbarka / Mieszkanka Lidzbarka Welskiego