BLOG

Lidzbark, potocznie nazywany Lidzbarkiem Welskim (nie mylić z Lidzbarkiem Warmińskim), to niewielkie miasteczko położone u południowo – zachodniej granicy województwa warmińsko-mazurskiego.

Lidzbark Welski to niezwykle urokliwe miasteczko, które kilka lat temu w plebiscycie “Gazety Olsztyńskiej” zdobyło miano “Letniej stolicy Warmii i Mazur”. Nie bez powodu. Bowiem Lidzbark Welski to z pewnością doskonałe miejsce do wypoczynku. Lidzbark to świetne miejsce zarówno na krótki, jedno czy dwudniowy wypad weekendowy oraz dłuższy urlop.

Lidzbark Welski - ławka przy promenadzie

Lidzbark Welski – ławka przy promenadzie

Lidzbark to miasto o ponad 700-letniej historii. W centrum tego urokliwego miasteczka znajdziemy więc architektoniczne świadectwa sprzed wieków, takie jak datowany na połowę XVII wieku kościół św. Wojciecha, kościół ewangelicki z tego samego okresu, czy zabytkowy budynek Urzędu Miasta.

Lidzbark Welski - zabytkowy kościół św. Wojciecha

Lidzbark Welski – zabytkowy kościół św. Wojciecha

Ale Lidzbark to przede wszystkim jezioro Lidzbarskie, znajdujące się w odległości kilkuset metrów od centrum miasta, z piękną promenadą, prowadzącą wzdłuż brzegu od nowego kompleksu sportowego poprzez plac zabaw dla dzieci do plaży miejskiej, za którą znajdują się ośrodki wypoczynkowe oraz rzeka Wel (od której wzięła się potoczna nazwa Lidzbarka zwanego Lidzbarkiem Welskim), która ciągnie się malowniczo przez miasteczko raz otaczające je lasy, które – podobnie jak jezioro Lidzbarskie – jest enklawą sportów wodnych.

Lidzbark Welski - zabytkowy budynek Urzędu Miasta

Lidzbark Welski – zabytkowy budynek Urzędu Miasta

Na terenie miasta znajdziemy różnorodne miejsca noclegowe: hotele, ośrodki wypoczynkowe, kwatery prywatne, w różnych przedziałach cenowych. Więc z pewnością każdy znajdzie odpowiedni dla siebie nocleg, zgodnie ze swoimi preferencjami dotyczącymi standardu i ceny. W Lidzbarku z pewnością też nie zgłodniejecie. Zarówno w centrum miasteczka, jak również w okolicach promenady znajdziecie bary lub restauracje, w których serwowane są dania mniej lub bardziej wyszukane. Mnie udało się trafić na doskonałą czerninę z kluskami, serwowaną w restauracji w samym centrum miasteczka.

Lidzbark Welski - rzeźba rybaka przy promenadzie przy jeziorze Lidzbarskim

Lidzbark Welski – rzeźba rybaka przy promenadzie nad jeziorem Lidzbarskim

Aż dziw bierze, ze w tak niewielkim miasteczku (według danych z 2012 r. Lidzbark zamieszkiwało niewiele ponad 8000 osób) znajdziemy aż tak bogatą ofertę atrakcji turystycznych. Bo obok jeziora i rzeki z ich bogatą bazą turystyczną i rekreacyjną oraz zabytków architektury, w Lidzbarku mamy również Muzeum Przyrody, Muzeum Etnograficzne oraz Muzeum Pożarnictwa.

Zachęcam wszystkich do przyjazdu do Lidzbarka Welskiego. Ja byłem tu po raz pierwszy niedawno, zaledwie przed kilkoma dniami (maj 2015 r.). Ale z pewnością będę tu wracał niejednokrotnie.

Wszystkich, którzy wybierają się do Lidzbarka Welskiego zachęcam do pobierania aplikacji mobilnej – małego przewodnika po Lidzbarku. Przewodnik po Lidzbarku na telefony komórkowe z systemem android można pobrać [TUTAJ]

Lidzbark Welski - widok na jezioro Lidzbarskie

Lidzbark Welski – widok na jezioro Lidzbarskie