BLOG

Tak jak w każdej branży, tak w branży pozycjonerskiej mamy pewien zbiór zasad postępowania. I tak jak w każdej innej – i tutaj – są osoby, które wkraczają na czarną stronę korzystając z technik uznanych za nieetyczne. Podobnie jak w wielu innych przypadkach i tutaj pójście na skróty może w krótkim czasie przynieść pewne efekty, jednak niesie ze sobą spore ryzyko, a w dłuższej perspektywie może się okazać nieopłacalne.

W branży SEO dozwolone techniki pozycjonowania strony nazywamy White Hat SEO (Biały Kapelusz SEO), techniki niedozwolone zaś Black Hat SEO (Czarny Kapelusz).

Wiele z zabronionych technik było do niedawna w zasadzie podstawą pozycjonowania. Ostatnio jednak w branży sporo się zmieniło. Obecnie bowiem bardzo łatwo wpaść w filtr google lub nawet zostać z wyszukiwarki wyrzuconym. Stosowanie technik z Czarnego Kapelusza jest obecnie bardzo ryzykowne, jednak przez bardzo dużą część firm i freelancerów są w dalszym ciągu podstawą pozycjonowania strony.

Główne zakazane techniki pozycjonowania Black Hat SEO to:

  • farmy linków (zaplecze linkowania) – od 2012 wiele stron pozycjonowanych w ten sposób otrzymało od wyszukiwarki google filtry.  Jednak cały czas linkowanie jest dla większości firm pozycjonerskich główną techniką pozycjonowania strony. Działania te są bardzo ryzykowne, a wyniki mogą przynieść korzyści raczej tylko na krótką metę, albo nawet wcale
  • gromadzenie słów kluczowych na stronie – zbyt duże nagromadzenie słów kluczowych – na stronie znajduje się więcej słów kluczowych niż faktycznych informacji, więcej słów kluczowych niż treści
  • ukrywanie tekstu – poprzez np. stosowanie czcionki niewidocznej – tworzy się jakby dwie wersje strony – stronę dla wyszukiwarki i stronę dla czytelników. Ta druga ma o wiele mniej tekstu

Stosowanie Black Hat SEO niesie ze sobą olbrzymie ryzyko tego, że nasza strona otrzyma od google’a bana lub filtr. Im więcej stosujemy technik Czarnego Kapelusza i im intensywniej – tym bardziej prawdopodobne, że nasze działania zostaną wykryte i poniesiemy surowe konsekwencje. Google dąży do tego, aby zlikwidować wszelkie manipulacje przy wynikach wyszukiwania, a techniki Black Hat SEO polegają właśnie na tym, aby “oszukać” wyszukiwarkę. Przez ostatnie dwa lata po zmianach algorytmu wyszukiwarki google setki tysięcy stron zostało ukaranych. Najczęściej są to strony pozycjonowane przez firmy, które stosują niedozwolone techniki.

Pamiętajmy, google coraz lepiej radzi sobie z wykrywaniem stron stosujących metody black hat SEO.  Dlatego warto pozycjonować w sposób bezpieczny, a zlecając pozycjonowanie firmom zewnętrznym lub freelancerom warto upewnić się, jakie konkretnie techniki stosują.